İhtiyaca Uygun Led Aydınlatma Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

İhtiyaca Uygun Led Aydınlatma Tasarımı Nasıl Olmalıdır?
04.06.2020
628

Led Teknolojisi Nedir?

Yarıiletken yapıya sahip olan led aydınlatma araçları; mevcut elektrik enerjisinin ışığa dönüştürülmesiyle aydınlatma sistemlerinde ışık kaynağı olarak kullanılır. Gelişen teknolojiyle birlikte mevcut kullanımda olan aydınlatmalardan farklı olarak led aydınlatma sistemleri ışığı yayan, uzun ömürlü, hızlı anahtar anabilen, düşük enerji tüketimi ve küçük boyutlara sahiptir. Aydınlatma sistemlerinde adeta çığır aşan bu led teknolojisi evlerden araçlara, ofislerden endüstriyel alanlara, sanayiden karayollarına kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Günümüzde elektrik enerjisinin depo edilememesi, buna karşılık pahalılığıyla da ön planda olmasından dolayı düşük enerji tüketimine sahip led aydınlatma ürünleri kullanılmaktadır.

Led Aydınlatmaların Diğer Aydınlatma Sistemlerine Göre Üstünlükleri

Geleneksel aydınlatma sistemleri, led ışıklı sistemlere göre düşük dayanım, yüksek enerji tüketimi ve kısa ömürlü olmaları sebebiyle artık birçok alanda tercih edilmemektedir. Led ışıklı cihazlar özellikle sahip oldukları yapı farkıyla kullanıcılarına renk üretme imkanını da sunmaktadır. Led’li sistemler geleneksel aydınlatmalara göre birçok avantajıyla ön plana çıkmaktadır. Özellikle kullanıldığı mekanlarda ışığın kısılıp açılmasını, sahip olduğu elektronik kontrol sistemleri sayesinde çeşitli alanlarda ve uygulamalarda kullanılmaktadır.

Kullanım alanları bakımından geleneksel aydınlatma sistemleri sahip olduğu teknoloji bakımından, led sistemlerin sunduğu geniş görüntü olanağı ve tasarım farkını maalesef ortaya koyamazlar. Bu yenilikçi teknolojinin klasik aydınlatmalara göre en büyük avantajlarından biri de sahip oldukları küçük yapıları sayesinde kullanıldıkları ortamlara estetik bir görünüm kazandırır.

Led’li Aydınlatma Cihazlarının Verimliliği

Aydınlatma sistemlerinde kullanılan cihazların verimliliği armatür sisteminin verimli olmasıyla ilgilidir. Özellikle armatür sistemin verimliliğinde büyük rol oynayan optik, gövde, soğutucu ve ışık kaynağı gibi unsunlar sistemin verimliliğini ön plana çıkarmada rol oynar. Optik verimin led aydınlatma cihazlarındaki etkisi doğru tasarım ve yerleştirme neticesinde ışık kaynağından %90 oranında verim elde edilebilir. Led cihazların klasik aydınlatmalarda olduğu gibi enerjiyi ısıya dönüştürmesi değil, doğrudan aydınlatmaya yönelik vermesidir.

Led Aydınlatma Tasarımı

Sahip oldukları teknoloji sayesinde led aydınlatmalar artık hayatımızın birçok alanında kullanılmaktadır. Bu cihazlardan en iyi şekilde faydalanabilmek için led aydınlatma tasarımı en ideal şekilde yapılmalıdır. Tasarımın doğru yapılabilmesi için ilk olarak led aydınlatmanın kurulacağı mekânın iyi bilinmesi gerekmektedir. Ev, işyeri, ofis, depo, mağaza, sanayi ve dış mekân gibi birçok alanda kullanılan led aydınlatma kullanıldığı için tasarımı yapılırken mekânın ne denli önemli olduğu görülmektedir. Kapalı alana veya açık alana kurulacak olan led sistemlerin doğru amaca hizmet etmesi için aydınlatmaların konuşlandırılacağı yerlerin bile önemi ön plana çıkıyor.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Fuat Canik
Fuat Canik
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?